Naukowcy odkryli piosenkę, która obniża stres o 65%

25/09/2021

To, że muzyka może wpływać na nasz nastrój wiemy wszyscy. Ale brytyjscy naukowcy badając reakcję ludzkiego mózgu odkryli utwór, który najbardziej obniży Twój stres!

Naukowcy z Mindlab International w Wielkiej Brytanii chcieli wiedzieć, jaki rodzaj muzyki wywołuje największy stan relaksacji. Ich badanie polegało na tym, że uczestnicy próbowali rozwiązywać trudne układanki, które z natury wywołują pewien stopień stresu. Ich głowy połączone były ze specjalnymi czujnikami. W tym samym czasie uczestnikom badania naukowcy puszczali różne utwory muzyczne.  Cały czas mierzyli aktywność poszczególnych części mózgu oraz tętno, ciśnienie krwi i szybkość oddychania.

I tak odkryli, że piosenka pod tytułem “Weightless” (tłumaczenie „Nieważki”) wpływała na uczestników tak, że obniżała o 65% ogólny lęk i powodowała spadek o 35% ich normalnych spoczynkowych czynności fizjologicznych (szybkość oddychania, ciśnienie krwi, tętno).

Co ciekawe, ta piosenka została specjalnie zaprojektowana, by wywołać ten wysoce zrelaksowany stan. Stworzyli ją muzycy z Marconi Union łącząc widzę o terapii dźwiękiem, aby starannie ułożyć harmonie, rytmy i linie basu. To miało spowolnić tętno i ciśnienie krwi słuchacza, a także obniżyć poziom hormonów stresu, takich jak kortyzol.

Ich założenie okazało się skuteczne. A może nawet za bardzo. Muzyka powodowała wręcz senność wśród uczestników. Stąd szef projektu badawczego dr David Lewis-Hodgson odradza słuchanie jej podczas jazdy samochodem!

Posłuchajcie najbardziej antystresowego utworu.

 

Na podstawie artykułu: http://www.collective-evolution.com/2016/12/25/neuroscientists-discover-a-song-that-reduces-anxiety-by-65-percent-listen/Witaj na stronie Klubu Sportowego Orion Poznań. Dzielimy się tu naszą pasją do aktywnego trybu życia. Mówimy o zdrowiu, odżywianiu i różnych dyscyplinach sportowych oraz pokazujemy jak działa nasz Klub!

Jeśli chcesz się z nami skontaktować napisz do nas przez nasze kanały społecznościowe!

Stowarzyszenie Klub Sportowy ORION,
zarejestrowane dnia 06.07.2021
KRS 0000909878
NIP 7792528340
REGON 389378375